Drenaż limfatyczny to kolejny rodzaj masażu korzystnie oddziaływujący na nasz organizm. Jest dość popularną metodą wykorzystywaną również w gabinetach odnowy biologicznej, czy kosmetycznych, w celach estetycznych, jako działanie wyszczuplające i antycellulitowe. Usprawnienie przepływy limfy, wynika z opracowanej techniki uciskowej, polegającej na masowaniu ciała, w odpowiednim kierunku do ujść żylnych. Każdy wykonywany ruch odbywa się z odpowiednią siłą nacisku, powodującą przepchnięcie limfy. Wskazaniem do tego typu zabiegów z pewnością będą, wszelkiego rodzaju, zaburzenia krążenia limfatycznego, obrzęki, stany zapalne, czy wysięki, a także krwiaki oraz siniaki. Również osobom po urazach, opatrunkach czy długotrwałym unieruchomieniu, zaleca się zastosowanie masażu limfatycznego, w celu oczyszczenia i odżywienia komórek przy jednoczesnej regulacji krążenia krwi.

Ostatnio bardzo popularne stało się zastąpienie manualnej techniki, metodą fizykalną. Jest to tak zwana presoterapia, która wykorzystuje działanie drenażowe. Polega na zastosowaniu specjalnego kombinezonu, w którym umieszcza się pacjenta. Zabieg polega na wypełnieniu kombinezonu powietrzem. Dzieje się to oczywiście w sposób kontrolowany z odpowiednią siłą. Wykorzystywana metoda powoduje ucisk, objętych zabiegiem, części ciała od kostek w górę, zgodnie z przepływem krwi oraz limfy.

Zastosowanie metody fizykalnej jest z pewnością bardziej precyzyjne z równomiernie rozłożoną siłą, a tym samym działanie jest skuteczniejsze i przynosi szybsze rezultaty.

lekarz rehabilitacji kalisz

By Jakub