To, że Islandia jest pięknym krajem, wie niemal każdy. Jednak jego rzeczywiste piękno możemy docenić tak naprawdę wtedy, kiedy zobaczymy hipnotyzujące, błękitno-niebieskie jaskinie lodowe, znajdujące się na terytorium tego państwa. Najbardziej znane i zarazem najczęściej odwiedzane przez turystów, jaskinie lodowe zlokalizowane są na południowym wybrzeżu Islandii, w parku Skaftafell, niedaleko jeziora Jökulsárlón, które powstaje z wód topniejącego lodowca Vatnajokull.

www.brzewski.edu.pl

Jest to największy lodowiec w Europie i zajmuje aż 8% powierzchni Islandii. Jaskinie zlokalizowane są właśnie pod tym lodowcem. Niezwykła niebieska barwa jaskiń lodowych, tworzących iście bajkową scenerię, wynika z braku w nich pęcherzyków powietrza, przez co fale świetlne załamują się w paśmie zielonym i niebieskim.

Niebieska barwa jest najintensywniejsza późną jesienią i wczesną wiosną. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że dające się niekiedy słyszeć w jaskini odgłosy łamania lodu, są wynikiem przesuwania się lodowca. Do uzyskania takiego efektu wystarczy jego przesunięcie choćby o 1 mm.

By Jakub