W leczeniu i profilaktyce chorób zwyrodnieniowych stawów, o różnym źródle bólu, swoje zastosowanie znalazł masaż dodstawowy, inaczej nazywany centryfugalny. Jest to masaż rehabilitacyjny stosowany w jednostkach chorobowych dotyczących głównie stawów, takich jak reumatyzm, wady postawy, różnego pochodzenia kontuzje, stłuczenia, zwichnięcia, również w zwyrodnieniach okołostawowych. Wszystkie wykonywane ruchy odbywają się na stawach lub prowadzone są w ich kierunku. Tak jak wiele masaży tutaj również istnieją poszczególne fazy zabiegowe. Przygotowanie do masażu, nie polega tylko na podstawowych ruchach głaskania, czy rozcierania, rozpoczyna się umyciem ciepłą wodą z mydłem stawu, który będzie poddany masażowi, w celu uzyskania przekrwienia.
Kolejną fazą jest zwiększenie temperatury tkanek oraz ich rozluźnienie, przy pomocy klasycznych technik, ale z zastosowaniem specjalnych gęstych maści oraz kremów. Jest to bardzo istotne w dostawnym masażu, gdyż zwykłe oliwki czy balsamy nie wywołują żądanego efektu rozgrzania. Ostatnim etapem jest wykonie ćwiczeń, które pozwalają na wykonie we wszystkich kierunkach, ruchów w obrębie stawu. Stosowanie serii zabiegów umożliwia usprawnienie procesów zachodzących w stawach, w celu ich szybszej regeneracji. Wzrost wytwarzania mazi, podniesienie temperatury tkanek, a tym samym odżywienie, rozluźnienie oraz szybszy proces gojenia.
Tego typu masaże stosowane są głównie, jako dodatkowy element w trakcie specjalistycznej rehabilitacji, gdyż samo masowanie stawu nie wystarczy, aby uzyskać zamierzony efekt leczenia.