Nie da się zaprzeczyć temu, że z urządzeń lokalizacyjnych korzysta dziś głównie sektor prywatny i to bardzo szeroko rozumiany. Chodzi zarówno o osoby indywidualne, które chcą odnaleźć drogę jadąc autem lub kontrolować, gdzie w danym momencie znajduje się ich dziecko.
Opcji i scenariuszy jest bardzo wiele. Są też osoby, które wykonują zawodowo specyficzne zlecenia związane z pozyskiwaniem informacji na różne tematy.
Przede wszystkim mowa o detektywach, którzy działają komercyjnie na rzecz swoich klientów. Dla detektywa GPS stanowi cenne narzędzie, ponieważ nadajnik lokalizacyjny umieszczony w aucie śledzonej osoby pozwala zyskać pełną wiedzę na temat tego, gdzie przebywa i o jakiej porze.
Jeśli ktoś używa samochodu jako podstawowego środka transportu, to informacje uzyskane tą drogą mogą być dla klienta agencji detektywistycznej wyjątkowo cenne. To w jaki sposób zostaną zinterpretowane zależy już od tego, z jakimi innymi faktami da się je powiązać w spójną całość.
Potencjał w tych narzędziach jest jednak ogromny. Z lokalizatorów GPS korzystają detektywi również wtedy, gdy chcą zrealizować operacje związane chociażby z ustaleniem pobytu osób ukrywających się przed wierzycielami lub porwanych przez grupy przestępcze.
Działaniami tymi powinna się zajmować przede wszystkim policja, jednak zdesperowane rodziny często szukają pomocy u specjalistów zajmujących się świadczeniem takich usług. Jeśli mogą one realnie pomóc, warto taki krok wykonać.
Nowoczesne technologie mogą stanowić przy takich operacjach istotne wsparcie.