Choć w dzisiejszych czasach panuje bardziej kult pracy niż odpoczynku, to jednak faktem jest to, że ten drugi jest niezwykle istotnym, wręcz elementarnym aspektem życia człowieka. Bez odpoczynku nie można wydajnie pracować, ani w ogóle funkcjonować.

Nasz organizm zużywa energię przy każdej wykonywanej czynności. Należy więc zapewnić mu możliwość regularnej regeneracji.

Przemęczony człowiek częściej boryka się z różnymi schorzeniami, ma osłabiony układ odpornościowy, a także nerwowy. Długotrwały brak należytego odpoczynku prowadzi do stanu wyczerpania i rozregulowania organizmu.

Efektem ubocznym są depresje i psychozy, które bywają groźne nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia. Człowiek, któremu zależy na wprowadzeniu do swojej codzienności zdrowego tryby życia, powinien wiedzieć, że każdy organizm jest inny – każdy ma więc nieco odmienne potrzeby i preferencje dotyczące sposobu wypoczywania.

Podstawową sprawą jest więc uważne słuchanie swojego organizmu i działanie w zgodzie z jego „podpowiedziami”. Taki odpoczynek w zgodzie ze sobą jest bowiem najbardziej wartościowy.

szczepionki stomatologiczny gabinet stomatologia poznań gabinet stomatologiczny

By Jakub