Znów wyraźnie większa miejscowość. Tym razem udajemy się do Darłowa. Jest to nadmorskie miasto o znakomitych walorach turystycznych, a także bogatej historii. Żyje w nim na stałe pond 14 tysięcy osób. Znajduje się bezpośrednio nad Bałtykiem, w dolinie dwóch rzek – Grabowej oraz Wieprzy.
W ramach miasta wydzielono dwie części, które możemy określić mianem dzielnic. Są to Darłówko oraz Racisław. Z racji tego, że przez miasteczko przepływa rzeka, utarły się również określenia „Darłówko Wschodnie” oraz „Darłówko Zachodnie”. Tradycje Darłowa są naprawdę długie, stąd na początku pisaliśmy o jego historycznym charakterze. Pierwsze wzmianki w kronikach pojawiły się już w XI wieku, gdy na tych terenach ulokowany był gród lub warownia.
Miejscowa ludność zajmowała się czynnościami naturalnymi z uwagi na położenie – rybołówstwem, żeglarstwem czy tkactwem. Prawa miejskie dla Darłowa zostały nadane w 1271 roku przez księcia Rugii, Wisława II. Dalsze historyczne losy Darłowa obfitują w ciekawe zwroty akcji, więc polecamy zapoznać się z tematem bliżej. Do kluczowych atrakcji turystycznych miasta należy Zamek Książąt Pomorskich. Jest to jedyny nadmorski zamek gotycki w Polsce.
Jego budowę rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V. W tym okresie miasto rozpoczęło też swoją współpracę z Hanzą. Godne uwagi są również darłowski rynek z ratuszem oraz miejscowe kościoły. Szczególnie wypada kościół św. Gertrudy, który jest przedstawicielem gotyckiej architektury cmentarnej i wyróżnia się dachem namiotowym z iglicą.