Wyruszając z Rejkiawiku do Thingvellir, możemy dotrzeć do miejsca znanego powszechnie jako Golden Circle, czyli Złotej Pętli. Pod nazwą tą kryje się przepiękny rejon, obfitujący w gejzery, a także piękny wodospad Gullfoss.

Jest to jedna z najpowszechniejszych tras turystycznych w Islandii. Sama nazwa Thingvellir odnosi się do najstarszego islandzkiego parku narodowego, leżącego na styku dwóch płyt tektonicznych – Płyty Euroazjatyckiej i Płyty Północnoamerykańskiej.

Jest to jedno z dwóch miejsc na świecie, gdzie ruch płyt tektonicznych widoczny jest na lądzie, a nie jak to zwykle bywa, na dnie oceanu. W odległości około 50 km od parku narodowego zlokalizowany jest geotermalny obszar obfitujący w gejzery i gorące źródła.

Największy z nich, o nazwie Geysir jest już nieaktywny. Obecnie największą popularnością cieszy się gejzer Strokkur, wytryskujący wodę ze średnią częstotliwością 7 min, na wysokość ok.

20m. Wodospad Gullfoss stanowi ostatnią atrakcję na trasie Złotej Pętli.

W rzeczywistości nie jest to jeden, ale trzy mniejsze wodospady, o łącznej wysokości 32 metrów, którymi w ciągu sekundy przepływa 140 m3 wody.

By Jakub